Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2010

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-πιερικος 3-1(video)

Ο «Άγιαξ» της Ηπείρου επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση με αντίπαλο τον Πιερικό, καθώς επικράτησε των Κατερινιωτών με σκορ 3-1. Με το τρίποντο αυτό οι «κυανόλευκοι» απολαμβάνουν μόνοι τους τη δεύτερη θέση και βρίσκονται σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο Παναιτωλικό. Από την άλλη μεριά, οι «μελανόλευκοι» απέτυχαν για δεύτερη φορά εκτός έδρας (την πρώτη είχαν φύγει με άδεια χέρια κόντρα στην Ηλιούπολη) και παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Μόλις στο 11' οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζάνη, ο Ανδράλας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουμάγια (1-0). Μετά από δεκαοχτώ λεπτά (29') ο Τζάνης εκτέλεσε το κόρνερ, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Βάντερσον, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κυανόλευκοι» δεν έσβησαν τις μηχανές και στο 61' έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους. Για ακόμη μία φορά ο Τζάνης εκτέλεσε φάουλ, ο Σιαλμάς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι (οριζόντιο δοκάρι) αλλά στην επαναφορά ο Κώτσιος με σουτ έγραψε το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 80' όταν ο Πέντα εκτέλεσε το φάουλ και ο Δήμου με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.